top of page

Rogoznica

O Rogoznici

DSC_0569.JPG
675px-Rogoznica_-_skale_prema_crkvi_2007

Rogoznica je malé turistické letovisko neďaleko Primoštenu a približne 25km od mesta Šibenik. Historická časť Rogoznice bola pôvodne ostrovom nazývaným Kopara. S pevninou bol spojený umelým násypom až v 19. storočí. Väčšia časť ostrova je zalesnená a v osídlenej časti prevládajú kamenné domy, ktoré tomuto miestu dodávajú historický nádych.

V starej časti môžete objaviť množstvo historických pamiatok, ako napríklad kostol sv. Nikolu, kostol sv. Ivana Trogirskeho či zvyšky opevnenia, ktoré postavili Francúzi. V novej časti Rogoznice zas nájdete množstvo obchodov, reštaurácií, banky, informačné centrum či trh, na ktorom si môžete denne dopriať čerstvé ryby, krevety či ovocie a zeleninu.

V reštauráciách vám odporúčame ochutnať miestne špeciality, ako napríklad Rogoznický brudet či Dalmátsky pršut. Čím sa môže Rogoznica ešte popýšiť, je určite slané jazero – “Zmajevo oko” (Dračie oko). Toto jazero vzniklo ešte počas poslednej doby ľadovej. Má rozlohu 10.000 m³ a hĺbku 15 metrov. 

 

Jedným z nich je aj novovybudovaný prístav “Marina Frapa”, ktorý disponuje až 400 miestami pre jachty. Ak vás zaujíma, ako je to s kúpaním a plážami v Rogoznici, tak sa tu nachádza množstvo malých štrkových pláži a priezračne čisté more.

Veľmi silnou stránkou Rogoznice sú čisté pláže, ktoré boli kvôli čistote ocenené modrou vlajkou. Pláže v Rogoznici sú prevažne kamienkové a občas sa tu vyskytujú betónové platne. Veľmi pekné pláže sú na ostrove Kopara, majú názov Art, Gornji Muli a Kopara. Na spomínanom ostrove je populárna aj pláž Račice. Priamo v centre mesta je pláž Crljina. Pri známom prístave sa nachádza pláž Miline. V severozápadnej časti Rogoznice je najlepšie vybavená a asi najznámejšia pláž Šepurine. Ak chcete pláž súkromnejšieho charakteru, na južnej strane polostrova je pláž Gradina

Rogoznica.jpg

Pláže - Rogoznica

plaze-rogoznica.png

Pláže v Rogoznici sú mimoriadne obľúbené a svojou čistotou výnimočné. V meste Rogoznica sa nachádza 8 známych pláži, ktoré si postupne predstavíme. Najkrajšie pláže sú v centre mesta alebo priamo na ostrove Kopara. Vytvorili sme mapu všetkých 8 pláži v chorvátskej Rogoznici, ktoré sú označené číslom a následne pod obrázkom je o nich napísané viac:

 

 

 

1. PLÁŽ ŠEPURINE:

 

Asi najznámejšia pláž v Rogoznici je pláž Šepurine. Ide o prevažne kamienkovú pláž, ktorá je vhodná aj pre rodiny s deťmi. Táto pláž bola ocenená modrou vlajkou za čistotu mora. Nachádzajú sa tu aj sprchy, WC a prezliekarne. V okolí je množstvo barov a reštaurácií. Pre väčšiu bezpečnosť väčšinou na pláž dohliada plavčík. Niektoré miesta sú v blízkosti borovicových lesov, ktoré ponúkajú tieň. Šepurine sa nachádza západne až severozápadne od centra mesta a je označená číslom 1 na hornej mape.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

2. PLÁŽ CRLJINA

Kamienková pláž umiestnená v centre mesta je mimoriadne obľúbená. Okrem kamienkov tu nájdete aj betónové platne, z ktorých je možné skákať do mora. Pláž je vhodná pre deti, dospelých, seniorov a aj páry. Je tu krásna príroda, čo zvyšuje atraktivitu pláže Crljina.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

3. PLÁŽ MILINE

Chorvátska pláž Miline v Rogoznici je obľúbená pre ľudí, ktorí si chcú zaplávať v hladkom mori bez vĺn. Je tak dobre obklopená pevninou takmer z každej strany, že vlny tu takmer nevidieť. Aj pre toto je pláž vhodná pre seniorov a deti. Jej lokalizácia je v blízkosti prístavu Marina Frapa a kúsok od nej je zaujímavé jazero Dračie oko.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

4. PLÁŽ RAČICE

Vo východnej až severovýchodnej časti polostrova Kopara nájdeme pláž Račice. Ide o čistú pláž s oblázkovými a betónovými úsekmi. V severnej časti pláže Račice je menej ľudí ako v jej južnej. Pre malé deti je tu aj šmykľavka. Ako veľké plus hodnotíme jej čisté more. Táto pláž sa nám vždy veľmi páči.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

5. PLÁŽ GRADINA

Trochu vzdialenejšia pláž od obývanej časti je Gradina. Ide o štrkovú pláž s výhľadom na lode. Od Dračieho oka sa vydajte po chodníku smerom na juh. Na našej mape je označená číslom 5 a je aj trochu ďalej od ostatných pláži v Rogoznici. Príjemná prechádzka po polostrove k pláži určite stojí za to.

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

6, 7 A 8. PLÁŽE NA OSTROVE

 

Ostrov Kopara v Rogoznici je miesto, kde sa nachádza viacero krásnych pláži blízko seba. Okrem pláže Račice tu nájdeme ďalšie 3 pláže, ktoré dostali názov Art, Gornji Muli a Kopara. Pláže sú prevažne kamenisté a občas tu nájdeme betónové platne.

sepurine-plaz.jpg
plaz-crljina.jpg
rogoznica-gradina.jpg
miline-plaz.jpg
racice-plaz.jpg
Art1-Medium.jpg
Gornji-Muli1-Medium.jpg
Kopara2-Medium.jpg

Jazero "Dračie oko"

Zaujímavým úkazom v Rogoznici na polostrove Gradina je jazero Dračie oko. Na niektorých mapách ho nájdete pod označením „Zmajevo oko“ alebo „Majevo oko“. Jazero je hlboké 15 metrov a jeho rozloha je približne 10.000 m². Vzniklo asi pred 10 000 rokmi, keď skončila doba ľadová a more stúplo približne o 100 metrov.Jazero má strmé zrazy a nie je spojené s morom. Nachádza sa v ňom slaná voda a môžeme v ňom pozorovať príliv a odliv. Spodná voda a pukliny v jazere sa zaslúžili o to, že voda v ňom má morský charakter. Zaujímavosťou Dračieho oka je to, že v spodnej časti jazera nie je kyslík a nežijú tam žiadne živočíchy. Vo vrchnej časti jazera však kyslík je, čo prináša život do vrchnej časti jazera. Približne raz za 30 rokov sa stane, že sa jazero „uvarí“ a zomiera s ním aj život. Uvoľní sa síra, ktorá na povrchu uzavrie prístup ku kyslíku. To, že ryby a morské živočíchy v priebehu niekoľkých rokov zomierajú, začína sa o jazere šíriť legenda o drakovi.O jazere Dračie oko sa hovorí, že kedysi bola pod ním úrodná pôda, ktorá patrila trom bratom. Jeden z nich však oslepol a povedal ďalším dvom bratom, aby úrodu spravodlivo rozdelili. Ak sa tak nestane, tak ich potrestá. Zdraví bratia sľúbili slepému, že úrodu spravodlivo rozdelia. Nestalo sa tak a slepého brata okradli a tým sa úrodná pôda spolu s dvoma bratmi prepadla a vzniklo tam jazero. Od tej doby na dne jazera žije drak, ktorý svojim dychom otravuje jazero a preto tam nežijú žiadne ryby a ani iné morské živočíchy.

Rogoznica_1200_900_b.jpg
unnamed (2).jpg

Viac na: 

 

https://www.tripadvisor.sk/Attractions-g608718-Activities-Rogoznica_Sibenik_Knin_County_Dalmatia.html

bottom of page